Remont mieszkania z „Wielkiej płyty”
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Professional Job Usługi Remontowe-Budowlane nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Professional Job Usługi Remontowe-Budowlane

4

Remont mieszkania z „Wielkiej płyty”

Autor: Professional Job Usługi Remontowe-Budowlane, publikacja: 2015-05-19

Ten artykuł piszę, aby uzmysłowić Państwu, jak ważny jest odpowiedni dobór ekipy remontowej i materiału do tak trudnego zadania, jakim jest remont mieszkania z „wielkiej płyty”.

Zdjęcie nr 1

Mieszkanie w bloku z lat 70. czy 80. wiąże się z licznymi niedogodnościami (nierówne ściany, podłogi, nieszczelne instalacje wodne, grzewcze). Ograniczenia finansowe często prowadzą do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, co w rezultacie powoduje niezadowolenie z przeprowadzonego remontu.

"Biednych ludzi niestać na tanie rzeczy" - ten cytat doskonale sprawdza się w mojej branży.

Remont mieszkania to inwestycja na wiele lat (z reguły 10-15 lat) i nie mówię tu o przemalowaniu ścian na inny kolor. Wielokrotnie spotkałem się z opiniami, iż ekipa remontowa była kiepska i po zakończeniu prac nie wszystko było w porządku, czyli tak, jak klient sobie wcześniej życzył.

Proszę pamiętać, że dobry fachowiec to nie jakiś Pan Zdzisiu, który dobrze wyremontuje za parę groszy. Przysłowiowy majster to ginący zawód, obecnie fachowiec inwestuje w sprzęt i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, co pozwala mu utrzymać się w branży. Prawdę mówiąc, przecież - tak na chłopski rozum - każda jedna osoba niemająca pojęcia o malowaniu mogłaby wziąć w rękę wałek i pomalować mieszkanie, ale czy wówczas rezultat będzie zadowalający?

Najczęściej wybieramy ekipy z tzw. polecenia, a jeśli nie znamy kogoś takiego, to liczymy na odrobinę szczęścia, korzystając przy poszukiwaniach z Internetu lub innych środków przekazu.

Przed podjęciem decyzji co do ekipy warto zaprosić kilka osób na oględziny miejsca prac i uważnie posłuchać, co one proponują, a sam wybór i tak przecież należy do inwestora.

Remont i jego poszczególne etapy

Zastanówmy się, jak ma wyglądać nasze idealne, wymarzone mieszkanie.

Wybierzmy się do sklepu, w którym będziemy mogli porównać ceny i zobaczyć, jak w rzeczywistości wyglądają chociażby kabina albo zlew. To ważne, gdyż łazienki czy kuchnie w takich blokach z reguły są nieduże i problemem może być umieszczenie w nich wszystkich urządzeń, tj. wanny, geberitu, umywalki czy półki, szafki, kabiny prysznicowej, grzejnika, pralki.

Internet jest również doskonałym źródłem informacji - oszczędzamy czas i pieniądze. Możemy skorzystać z usług projektanta, jeśli oczywiście wcześniej sprawdzimy jego zrealizowane dotychczas projekty.

Zdjęcie nr 2

Kolejny krok to wybór wykonawcy. Pamiętajmy, że od tego zależy efekt końcowy.

Dobry fachowiec jest zawsze doskonałym źródłem wiedzy nie tylko teoretycznej, jak projektanci, lecz także praktycznej.

Remont zaczynamy od usunięcia z placu budowy wszystkich niepotrzebnych rzeczy, a resztę zabezpieczamy folią, papierem w rolce czy taśmą.

Gdy prace zabezpieczające są gotowe, przystępujemy do usunięcia warstw starej farby, odparzonych tynków. Stare farby najlepiej jest zeskrobać przy użyciu szpachelki (możemy użyć wody, namoczyć ściany czy sufity), wówczas łatwiej ona schodzi, a stare tynki można zbić młotkiem czy wiertarką z możliwością kucia.

Gruntowanie

Jest to najważniejszy etap w całej inwestycji, gdyż niewłaściwe zagruntowanie lub niezastosowanie odpowiedniego materiału (gruntu) może spowodować, iż w dalszych etapach prac tynki mogę spadać.

Jaki grunt na jakie podłoże?

Odpowiedź jest prosta: czym głębiej penetrujący, tym lepiej. Po wielu latach doświadczenia mogę polecić np. Ceresit Ce17, Betonkontakt firmy Knauf czy koncentrat gruntujący Sigma. A czym jest tak naprawdę grunt i po co go stosować? Grunt poprawia chłonność podłoża i przyczepność materiału. Ma za zadanie głęboko wniknąć i powiązać ze sobą drobne cząsteczki. Ułatwia to prace na poszczególnych etapach. Po zagruntowaniu trzeba pozostawić do wyschnięcia (24 h). Jeśli już zagruntujemy wszystko, przystępujemy do odbudowy, renowacji ścian, sufitów.

Jaki materiał?

Oczywiście zależy to od klienta, czy zastosujemy suchą zabudowę, czyli płyty gipsowo-kartonowe, czy tynki.

Sucha zabudowa, czyli technologia płytowania (tutaj proszę pamiętać do łazienki czy pomieszczeń, gdzie jest dużo wilgoci, zawsze należy zastosować płytę zieloną, a do pozostałych pomieszczeń - białą). Wymiary płyty to 2,60 cm długości x 1,20 cm szerokości, a grubość 1,2 cm to standardowy wymiar. Płyty G-K kupimy w każdym sklepie budowlanym. Na rynku materiałów budowlanych występują oczywiście inne wymiary i grubości, ale zastosowanie zależy od potrzeby. Płyty możemy zastosować zarówno na profilach, jak i bezpośrednio przykleić do ściany za pomocą kleju do płyt G-K jest on ogólnie dostępny. Profili aluminiowych jest tak dużo i są różne rodzaje, ale aby nie rozpisywać się w tym temacie, w skrócie powiem, że służą do montażu płyt do ścian, sufitów jak zabudów rur czy geberitu, sufitów podwieszonych czy półek.

Zastosowanie suchej zabudowy oszczędza czas i ogranicza ilość kurzu na placu budowy.

Tynki

Możemy zastosować również tynki, co też wiele osób robi. Najczęściej używane tynki w remontach mieszkań to tynki gipsowe. Liderem na rynku jest firma Knauf, a produkty najczęściej stosowane to MP75, Goldband czy Rodband. Ceny za worek 20 kg kształtują się od 15 zł-30 zł.

Tynk jest materiałem plastycznym i łatwym do stosowania na różnego rodzaju podłożach (ściany, sufity).

Do remontu mieszkania polecam tynki gipsowe układa się je w jednej warstwie.

Tynki, jeśli nawet nie odpadają, to czasami pękają, zwykle na skutek pracy podłoża, zanim budynek całkowicie osiądzie. Większy problem stanowią w tym przypadku tynki cementowo-wapienne, ponieważ mają one naturalną skłonność do mikropęknięć. Wskutek naprężenia podczas wysychania cement się kurczy, a na tynku pojawia się pajęczyna widocznych mikropęknięć, które będą wymagały położenia gładzi gipsowej. W przypadku tynków gipsowych zjawisko to nie występuje, ponieważ gips jest bardziej elastycznym surowcem i w procesie wysychania nie kurczy się.

Zdjęcie nr 3

Jeśli już przeszliśmy etap tynkowania i chcemy nadać ścianie gładką strukturę, do tego celu służy gładź gipsowa, czyli gips.

Na rynku istnieje wielu producentów, jak i rodzajów gipsu, np. gips szpachlowy (szary) czy gładzie gipsowe start lub finisz

Gips szpachlowy doskonale sprawdza się w mieszkaniach, gdyż możemy stosować go w większej ilości i korygować nim nierówności. Doskonale nadaje się do suchej zabudowy przy łączeniu płyt ze sobą czy obsadzaniu narożników aluminiowych.

Stosuję gips szary jako kolejną warstwę po tynkach gipsowych, a przed położeniem gładzi. Wzmacnia on powierzchnię i stanowi doskonałe podłoże pod gładź. Proszę pamiętać, że gips szpachlowy jest dużo trwalszy i co się z tym wiąże trudniej się szlifuje niż gładzie gipsowe. Polecam gips szpachlowy Dolina Nidy - jest dobry w aplikacji i stosunkowo niedrogi.

Zdjęcie nr 4

Gładzie gipsowe

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstaje gładź gipsowa. Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, jest bezpieczny dla zdrowia, szybciej wiąże i ma większą wytrzymałość. Gładź jest łatwa w nakładaniu i szlifowaniu. To właśnie gładź gipsową szlifujemy za pomocą papierów ręcznie czy za pomocą szlifierki.

Proszę pamiętać że jest różnica między gipsami i zawsze należy czytać informacje od producenta.

Gładz nadaje odpowiednia strukturę(gładkość) powierzchni.

Po zagispowaniu ściany czy sufitów należy je wyszlifować. Najlepiej do szlifowania użyć papier o jak najwyższej granulacji, np. 120, 150, 180.

Malowanie

Zdjęcie nr 5

Najprzyjemniejsze z prac remontowych, gdyż jest to czynność ostatnia i pozwala inwestorowi zobaczyć finalną formę inwestycji.

Pomieszczenia malujemy zawsze dwa razy, aby uzyskać zamierzoną intensywność koloru.

Po pierwszym malowaniu na łączenia naroży (wewnętrzne) nakładamy akryl.

Drugie malowanie jest już przysłowiową wisienką na torcie. Kończy długotrwały proces i pozwala inwestorowi cieszyć się z rezultatów.

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8

Mam nadzieję, iż przybliżyłem choć w niewielkim stopniu proces remontu, w głównej mierze ścian i sufitów, ale, moim zdaniem, jeśli wszyscy będą tak uczciwie podchodzić do wykonywania prac remontowych, to mit Pana Józia z biegiem czasu zaniknie.Opracowano:
Patryk Rajewski
Professional Jab Usługi Remontowo-budowlane

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 541 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o remontach mieszkań